Podčrtaj povezave Debelejša pisava Povrni začetne nastavitve
Zemljevid strani Izjava o skladnosti (ZDSMA)
Opis projekta:
Občina Loški Potok si že vrsto let prizadeva, da bi svojim občanom zagotovila zanesljivo in zdravo oskrbo s pitno vodo. Zaradi težav z obstoječim zajetjem pitne vode, kjer je zajeta voda zelo pogosto zdravstveno oporečna, kar dokazujejo tudi analize zajete vode, smo pristopili iskanju nadomestnega vodnega vira. Skladno z veljavno zakonodajo smo zaradi velikosti našega vodovodnega sistema Loški Potok tudi sicer dolžni zagotoviti rezervni vodni vir. Tako smo na podlagi strokovnih raziskav, leta 2008, z lastnimi sredstvi izdelali novo vrtino za pitno vodo, ki leži izven obstoječega vodozbirnega območja, s čimer se izpolnjujejo tudi zakonske zahteve za predpisani rezervni vodni vir. Občina Loški Potok je za ta vodni vir, dne 19.8.2013, pridobila vodno dovoljenje št. 35527-159/2013-6, s katerim je dovoljeno črpanje vode iz nove vrtine v količini 1,7 l/s. Analize vode so pokazale, da je le ta mikrobiološko in kemijsko neoporečna, torej bistveno bolj kvalitetna od sedanjega vodnega vira. Ker so bili izpolnjeni vsi pogoji za uporabo vrtine, smo pristopili k projektiranju in pridobivanju gradbenega dovoljenja za povezavo nove vrtine MV-1 z obstoječim vodovodnim omrežjem. Pravnomočno gradbeno dovoljenje, št. 351-54/2018-10, smo pridobili dne 07.08.2018. Ker za oskrbo vseh porabnikov tega vodovodnega sistema potrebujemo več vode od odobrenih količin v vodnemu dovoljenju, smo se odločili za dodatno preverjanje razpoložljivih količin vode v vrtini MV-1. Zato smo v letu 2020 pristopili k ponovni izvedbi črpalnega poizkusa. Za ta namen smo predhodno v celoti opremili vrtino, kar pomeni, da smo zgradili črpalni jašek, na predpisano globino vgradili črpalko in potrebne cevi za zajem vode iz vrtine, vgradili vso potrebno merilno in regulacijsko opremo za spremljanje stanja v vrtini oziroma pri črpanju, zgradili objekt črpališča, postavili elektro omarico ter zgradili del cevovoda vključno z elektro kablom in zaščitno cevjo za bodoči komunikacijski kabel. Novi črpalni poskus, ki je trajal 30 dni, je pokazal, da ima vrtina večjo izdatnost. Na osnovi opravljenih meritev smo, dne 24.6.2021, pridobili odločbo o spremembi vodnega dovoljenja št. 35527-250/2020-3, ki nam omogoča črpanje 3,0 l/s oziroma ob izjemah do 4,7 l/s.
Na osnovi teh pozitivnih rezultatov, smo v letu 2021 nadaljevali z deli na vključitvi vrtine MV-1 v obratovanje. Tako smo v letu 2021 nadaljevali z deli na izgradnji povezovalnega cevovoda, dovoda za elektro napajanje, izgradnjo novega elektro merilnega mesta, izgradnjo komunikacijskega sistema z obstoječim omrežjem ter z izdelavo krmilnih in regulacijskih jaškov.
V letu 2022 se je nabavil agregat za rezervno napajanje črpališča (vrtine MV-1), pridobilo delno uporabno dovoljenje za delno izvedeno 1 fazo projekta ter pričel se je postopni zagon nove vrtine in delni priklop prebivalcev na novi vodni vir.
Za zanesljivejšo in varno vodo-oskrbo ter zagotovitve ustreznih tlakov za višje ležeče prebivalce bo v letu 2024 in 2025 potrebo zgraditi še dvocevni cevovod do novega vodohrana vključno z elektro napajanjem in komunikacijo, nov 100 m3 vodohran z ustrezno dostopno cesto ter povezavo med naseljem Hrib – Loški Potok in zaselkom Dednik. V letu 2025 se pridobi še uporabno dovoljenje za celoten projekt »Povezava vrtine MV-1 z vodovodnim omrežjem«.
Cilji projekta oziroma investicije:
• Oskrba vseh prebivalcev,
• povečana zanesljivost in varnost oskrbe s pitno vodo,
• povečana energetska in stroškovna učinkovitost sistema,
• zagotavljanje zanesljivo in varno oskrbo s pitno vodo,
• zmanjšanje končne porabe energije za 28.549,07 kWh letno oz. 20,76%
Z izvedbo predlaganih ukrepov bodo doseženi prihranki pri porabi končne energije, primarne energije in tudi količini izpustov CO2. Poraba energije po izvedbi projekta in predvideni prihranki so prikazani v spodnjih tabelah. Z izvedbo predvidenih ukrepov se bo poleg drugih izboljšav zmanjšala tudi poraba energije. V obstoječem stanju se vodo iz neprimernega vira črpa trikrat, oskrba z vodo ni zanesljiva, pritiski vode niso zadovoljivi, 4 uporabniki niso priključeni. Z izvedbo celotnega projekta pa se bo namestilo samo 1 črpalko, ki bo energetsko bolj učinkovita, in izvedlo nov vodohran in ustrezne vode, ki bodo skrbeli za primerno in zanesljivo oskrbo vseh prebivalcev obravnavanega območja.
FINANČNA KONSTRUKCIJA INVESTICIJE
VIRI FINANCIRANJA |
ZNESEK BREZ DDV V € |
ODSTOTEK (%) OD SKUPNE VSOTE UPRAVIČENIH STROŠKOV |
LASTNA SREDSTVA |
521.879,59 |
51,70 |
SREDSTVA NOO |
487.627,38 |
48,30 |
SKUPAJ VIRI |
1.009.506,97 |
100 % |